Zapobieganie rozstępom skórnym

Zapobieganie rozstępom skórnym polega na wzmocnieniu tkanki łącznej, a zwłaszcza włókien elastycznych. W czasie ciąży, na skutek zwiększenia objętości piersi czy brzucha, może dojść do zbyt wielkiego rozciągnięcia tkanek i do trwałego uszkodzenia tych włókien elastycznych. Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w witaminy, wg zaleceń lekarza, ma duże znaczenie zapobiegawcze. Można również delikatnie wcierać w skórę piersi kremy zawierające witaminy, zwłaszcza witaminę A. Przemywanie piersi zimną wodą lub wodą z octem wpływa dodatnio na ich stan.

U kobiet w okresie przekwitania może wystąpić zanik gruczołów piersiowych, a wtedy zwykle zastępuje je tkania tłuszczowa. Jednocześnie występuje zwiotczenie piersi. W „tym wypadku wskazane jest ćwiczenie mięśni klatki piersiowej, które stanowią podstawę dla piersi, oraz mięśni pleców, które wpływają na właściwą postawę i na uwypuklenie klatki piersiowej.

 

Zimne okrężne tusze na klatkę piersiową, nacieranie wodą zimną lub wodą słoną są środkami, o których nie można pominąć. A zabiegi chirurgiczne? W wypadkach gdy w okresie przekwitania dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie piersi — zabieg chirurgiczny może dać dobry wynik kosmetyczny, a 2 cienkie blizny po przecięciu skóry będą mało widoczne. Natomiast gdy następuje zanik po leczeniu chirurgicznym, niewiele można się spodziewać, choć próbowano wielu sposobów. Uzupełniano piersi umieszczaniem w nich protez bądź to z nylonu, bądź z innych materiałów. Te obce ciała nie były dobrze znoszone przez organizm. Przez szereg lat stosowano wstrzykiwania parafiny, która wypełniała zwiotczałe piersi. Jednak parafina skupia się w małych ogniskach i daje wrażenie guzowatości, przy czym często występuje odczyn obronny ze strony żywych otaczających tkanek. Również zawodzi przeszczepianie własnej tkanki tłuszczowej, bo ta szybko ulega resorpcji.

Niekiedy jedynym środkiem tuszującym zanik jest noszenie staników uzupełnionych odpowiednią gąbką czy innym materiałem. Dla utrzymania ładnego biustu wskazane jest:

•             noszenie dobrego stanika od czasu, kiedy biust jest uformowany, a więc nawet od 14—15 r.

•             stosowanie zawsze po ciepłej kąpieli zimnej wody na piersi w postaci natrysku lub polewania;

•             stosowanie codzienne natrysku lub nacierania zimną wodą; trzymanie się prosto z uwypukleniem klatki piersiowej; ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i klatki piersiowej pływanie.