Pielęgnowanie warg i jamy ustnej

Pielęgnowanie warg zaczynamy od starannego ich oczyszczania z kredki kawałkiem ligniny lub miękkiej serwetki. Jeśli szminka nadal pozostaje na wargach, usuwamy ją za pomocą śmietanki czy mleczka kosmetycznego lub kremu do demakijażu. Po tych zabiegach myjemy wargi wodą z mydłem. Celem pobudzenia ukrwienia warg — od czego zależy ich różowy ładny kolor i świeży wygląd — można szczotkować je bardzo miękką małą szczoteczką zanurzaną w przegotowanej zimnej wodzie. Do po- jędrnienia czerwieni warg można również stosować nacieranie świeżym sokiem z ogórków.

Jeżeli wargi są skłonne do wysychania i pękania, trzeba je natłuścić przed wyjściem z domu w czasie chłodnej i zimnej pogody wazeliną lub bezbarwną specjalną kredką do warg. Często przyczyną pękania warg jest stałe ich zwilżanie końcem języka, od tego nawyku można się odzwyczaić. Jeśli wargi popękają, delikatnych strzępków nie należy obgryzać ani obrywać, gdyż można głębiej uszkodzić czerwień warg i wywołać zakażenie. Najlepiej jest posmarować tłustą maścią, np. maścią Dermosan, i aż do czasu wygojenia nie używać szminki.

Do nadania wyrazu ustom używa się kredek do warg, przy czym nie zawsze trzeba kierować się modą przy wyborze kredki do ust, a trzeba dobierać taki odcień, który harmonizuje z kolorem włosów i cery oraz z kolorem ubrania. Usta umalowane niedbale, o rozmazanych kształtach nie dodają urody. Dlatego zawsze należy używać kredki w dobrym gatunku, która nie rozmazuje się. Jeśli chodzi o malowanie ust, to w wielu krajach nie jest przyjęte malowanie ust publicznie, poprawia się je zawsze w toalecie. Jest to słuszny zwyczaj, bowiem przy malowaniu ust kobieta nie wygląda korzystnie.

Po malowaniu ust należy nadmiar kredki odbić na bibułce lub na ligninie. Można przed przyłożeniem serwetki bibułowej lekko przypudrować usta. Oprócz pomadek do ust używa się niekiedy farb w płynie, które nakłada się pędzelkiem. Są one jednak trudniejsze do usunięcia, a przez to bardziej szkodliwe dla czerwieni warg. Za pomocą kredki można zbyt wąskie usta poszerzyć, a zbyt duże nieco zmniejszyć, należy to jednak robić dyskretnie.

Ust normalnych nie poszerza się ani nie zwęża, tylko podkreśla ich naturalną linię. Gdy chcemy powiększyć małe usta, pokrywamy je całkowicie albo nawet nieco przekraczamy ich zarysy naturalne, przy ustach zbyt dużych nie wypełnia się całego konturu, a głównie maluje się w części środkowej (patrz rozdział o makijażu).

Pielęgnowanie jamy ustnej polega na właściwym sposobie czyszczenia zębów. Zęby powinno się czyścić 2 razy dziennie — rano i wieczorem. Szczoteczka do czyszczenia zębów powinna mieć włos dość twardy, przy czym lepsze są szczoteczki z włosia niz ze sztucznego tworzywa. Każdy członek rodziny powinien mieć własną szczoteczkę do zębów i sam dbać o nią. Dzieci należy przyzwyczaić, aby zawsze do mycia zębów dokładnie opłukały wodą szczoteczkę, a przy każdej okazji suszyły ją na słońcu.

Do czyszczenia zębów można używać pasty lub proszku do zębów. Wybór past jest bardzo duży, przy czym np. pasta chlorofilowa ma własności odwaniające i można ją z dobrym skutkiem stosować po jedzeniu cebuli i czosnku. Zęby trzeba czyścić od zewnątrz i od wewnątrz ruchami poziomymi i pionowymi, bardzo starannie, aby nie pozostawały w szparach między zębami resztki jedzenia. Czyszczenie zębów wpływa również korzystnie na dziąsła —jest to dla nich masaż.

Do płukania ust po ich umyciu dobrze jest dodać do wody kilka kropli eliksiru do ust, który ma działanie odkażające, lub szczyptę soli. W czasie dnia powinno się płukać usta po każdym jedzeniu, aby usunąć resztki jedzenia (rozkładające się w ustach pod wpływem śliny). Zdrowe dziąsła są twarde i różowe. Utrzymać ten ich stan pomaga masowanie sokiem z cytryny albo słoną wodą. Masujemy najlepiej wskazującym palcem (dobrze przedtem umytym). Stan uzębienia należy kontrolować 2 razy do roku, a najmniejsze ślady próchnicy natychmiast usuwać i leczyć.