Pielęgnowanie szyi i dekoltu

Szyja i dekolt wymagają takiego samego pielęgnowania jak skóra twarzy. Skóra na szyi szybko ulega procesowi starzenia, nieraz szybciej starzeje się niż skóra twarzy i nieuchronnie zdradza wiek kobiety. Troska o szyję powinna zacząć się już od 25 r. życia.

Na kształt i młodość szyi wpływają następujące elementy: część szyjna „kręgosłupa, mięśnie szyi, które uczestniczą w ruchach szyi, tkanka tłuszczowa oraz skóra.

Kręgi szyjne i mięśnie pozwalają na odpowiednie ustawienie szyi, które odgrywa dużą rolę w estetyce sylwetki człowieka. Na skutek braku odpowiednich ćwiczeń może nastąpić ograniczenie ruchomości szyi, jej zbytnie pochylenie ku przodowi lub „wpadnięcie” między obojczyki.

Ćwicząc ruchomość szyi wykonujemy następujące ćwiczenia.

•             Skłony głowy ku przodowi

•             Skłony głowy ku tyłowi

•             Skłony głowy w lewo

•             Skłony głowy w prawo

•             Zataczanie kręgów głową w lewo

•             Zataczanie kręgów głową w prawo

Można też wykonywać ćwiczenia szyi w pozycji lezącej. Kładziemy się równo na tapczanie opuszczając głowę poza tapczan. W tej pozycji wykonujemy kolejno zwroty w lewo i w prawo, a następnie otwieramy szeroko usta i zamykamy je, powtarzając te ćwiczenia kilkakrotnie.

Na zniekształcenie szyi w okolicy karku oraz na ograniczenie jej ruchomości wpływa również odkładanie się tkanki tłuszczowej lub zmiany o charakterze „cellulitis”, które mogą powodować również bolesność tej okolicy. Ze wszystkich miejsc, gdzie występuje „cellulitis”, zmiany w obrębie karku są najbardziej bolesne. Zmiany te powodują powstanie tzw. przez Francuzów „bossę de bison”, czyli karku żubra. Polega on na utworzeniu się wygórowania na karku na granicy szyi i pleców. Postępowanie lecznicze w tych wypadkach polega na stosowaniu masażu ręcznego bądź przy użyciu odpowiednich wibratorów.

Skóra szyi jest bardzo delikatna, przy tym podlega ciągle zginaniu. przede wszystkim przy opuszczaniu głowy. Narażona jest także razem z okolicą obojczyków na ekspozycję słoneczną, która powoduje wysuszenie skóry.

Na szyi powstają przede wszystkim zmarszczki, i te tworzą się u niektórych osób już w wieku młodzieńczym. Z wiekiem skóra szyi traci sprężystość i wiotczeje. Pielęgnowaniu szyi należy poświęcić tyleż uwagi co pielęgnowaniu twarzy.

Do zmywania szyi u osób ze skórą suchą używa się tych samych środków co do zmywania twarzy: mleczka lub śmietanki kosmetycznej, czy naparu ze ślazu, a po umyciu natłuszcza się kremem odżywczym. Przy skórze tłustej myje się szyję wodą i łagodnym mydłem, spłukuje na zakończenie mycia wodą zimną, a następnie przeciera watą zwilżoną roztworem spirytusowym dla cery tłustej. Nie należy jednak nadużywać stosowania płynów tonizujących, zwłaszcza tych, które mają właściwości ściągania skóry, a więc zawierających ałun, taninę itp.

Łagodniej działają płyny tonizujące zawierające np. nalewkę z liści hamamelis lub słaby roztwór nalewki benzoesowej. Nalewkę benzoesową używa się w stężeniu: łyżka stołowa nalewki na 100 ml wody kwiatowej. Zwiotczeniu skóry szyi może w pewnym stopniu zapobiec stosowanie preparatów organicznych w płynach i w maściach oraz — zwłaszcza na okolice dekoltu — kremów i lotionów nawilżających. Natomiast preparaty z dodatkiem składników hormonalnych powinny być stosowane z dużą ostrożnością.

Krem odżywczy wklepuje się w skórę szyi zawsze od dołu ku górze grzbietową powierzchnią palców. Również wklepywanie kremu w skórę podbródka odbywa się od dołu ku górze. Zabiegi w gabinecie kosmetycznym mogą poprawić wiotczejącą skórę szyi. Oprócz środków odżywiających skórę stosuje się zabiegi galwanofaradyzacji. Powodują stan przekrwienia i pobudzają skurcze mięśni, stanowią więc pewien rodzaj biernej gimnastyki mięśni. Aby wynik leczniczy tych zabiegów był dobry, muszą być prowadzone systematycznie i odpowiednio długo.

We Francji stosuje się miejscowo w postaci wstrzykiwań i śródskórnych lub przez wprowadzenie pod ciśnieniem preparaty organiczne, tkankowe, które pobudzają wiotczejące tkanki. Niektórzy kosmetolodzy są również zwolennikami metody złuszczania dla uzyskania efektu odmładzającego skórę. Zabieg taki musi być jednak fachowo i odpowiednio wykonany.

Jeśli ćwiczenia gimnastyczne podane na wstępie mają wpływ przede wszystkim na mięśnie głębokie szyi, to na mięśnie po-wierzchowne i na skórę mogą mieć wpływ wzmacniający okłady z zimnej wody, do których dobrze nadaje się mały ręcznik frotowy. Temperaturę wody można obniżyć przez dodanie lodu. Można również stosować zimny natrysk. Na skutek krótkotrwałego działania zimna występuje zaczerwienienie skóry, spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Tkanki stają się dzięki temu lepiej odżywione.

Tworzeniu się fałdów na szyi i podbródku zapobiega również sypianie z głową ułożoną płasko. W czasie dnia należy nosić głowę wysoko uniesioną, unikać czytania, pisania, szycia z głową opuszczoną, kiedy podbródek jest blisko szyi. Należy zwrócić uwagę na odpowiedni makijaż szyi. Błędem jest wykonywanie makijażu jedynie na twarzy, która potem odcina się od szyi i dekoltu. Na szyję stosuje się ten sam podkład co na twarz, a następnie lekko się przypudrowuje.