Pielęgnowanie pleców

Często obserwowaną obecnie wadą postawy są zaokrąglone plecy. Zaokrąglenie pleców pociąga za sobą wpadnięcie klatki piersiowej, a więc zmniejszenie objętości oddechowej płuc, trwałą zmianę w ułożeniu kręgów, niewłaściwą pracę mięśni brzucha. Wynik tej wadliwej postawy to nie tylko nieestetyczna sylwetka, ale i zmiany, które mają zasadniczy wpływ na ogólny stan zdrowia.

Trudność utrzymywania prosto kręgosłupa może być związana ze słabością tkanki łącznej oraz z niewystarczającym wyrobieniem mięśni podtrzymujących kręgosłup. Jest to przyczyna najczęstsza. Wadliwa postawa może też być związana ze zmianami -zniekształcającymi w obrębie kręgów, co jest zjawiskiem występującym z wiekiem.

W celu utrzymania prawidłowej postawy wskazane są ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. Doskonałym środkiem zachowawczym i rehabilitacyjnym jest również pływanie, przy czym dzieci mogą zaczynać naukę pływania od 3 r. ż. W pewnym stopniu można zapobiegać zniekształceniu pleców przez spanie płasko, możliwie na twardym materacu.

Warto też pamiętać, ze: mając pracę siedzącą należy stworzyć sobie możliwie najlepsze warunki, m.in. wysokość krzesła powinna być dostosowana do wysokości stołu lub biurka, przy którym się pracuje. Co godzina powinno się przerwać pracę, aby się wyprostować, i wykonać kilka głębokich wdechów. Szczególnie dotyczy to maszynistek, które powinny przy tym mieć obrotowe krzesła z podpórką pod plecy.

Spędzanie wielu godzin przy kierownicy w samochodzie jest zagrożeniem dla kręgosłupa. Należy zwrócić uwagę, aby ustawienie siedzenia było właściwe i aby siedzenie nie było zbyt miękkie. Pewną przeciwwagę dla obciążonych w czasie dnia pleców może stanowić czytanie w pozycji leżącej na brzuchu, przy czym należy opierać się na przedramionach. Uzupełnieniem ładnej linii pleców jest odpowiednio pielęgnowana skóra pleców. Plecy codziennie trzeba myć i masować szczotką na kiju, stosując po umyciu prysznic naprzemienny, wycierać plecy — grubym ręcznikiem. Plecy są często miejscem, gdzie występuje trądzik młodzieńczy. Jeśli więc pojawiają się tego rodzaju zmiany na skórze, trzeba udać się do lekarza.