Pielęgnowanie piersi

Mało kobiet ma biust idealny, a dziewczęta i kobiety, które mają ładny biust, nie zawsze dbają o zachowanie jego ładnego kształtu. Jeśli chodzi o kształt, wielkość i ułożenie piersi — zmieniają się poglądy estetyczne w zależności od epoki i obowiązujących kryteriów piękna i harmonii. W zasadzie można przyjąć, że z „idealnym” osadzeniem piersi spotykamy się wtedy, gdy brodawka sutkowa znajduje się na przecięciu linii pionowej idącej w połowie obojczyka i linii skośnej przechodzącej przez środek pachy i zewnętrzny brzeg mięśnia piersiowego wielkiego.

Wielkość piersi różni się w zależności od rasy i budowy, przy czym często istnieje różnica wielkości między piersią prawą i lewą. Istnieje wiele tabel podających zarówno „idealne” wymiary piersi i „idealny” obwód biustu. Patrząc na te tablice trzeba brać pod uwagę, że są one zestawione wg pewnych konkretnych typów antropologicznych i że istnieją nie tylko różnice w budowie między rasami, ale że i wśród rasy białej są różne typy budowy. Dlatego też tablice podające „idealne” wymiary dla kobiet we Francji czy Anglii, nie będą odpowiadać przeciętnemu typowi budowy w Polsce.

Pierś kobieca jest zbudowana z gruczołu mlecznego, tkanki tłuszczowej oraz ze skóry. Skóra jest w tej okolicy bardzo delikatna. Ku górze przechodzi w skórę szyi, ku dołowi w skórę brzucha. Pod skórą znajduje się tkanka tłuszczowa, a pod nią gruczoł piersiowy, między dwoma płatami powięzi powierzchownej, a więc jest nią całkowicie otoczony. Dlatego też ruchomość tego gruczołu jest zależna od powięzi, która dalej przechodzi na szyję, nie zaś od mięśnia piersiowego. Na działanie gruczołu piersiowego mają wielki wpływ gruczoły wewnętrznego wydzielania, a w pierwszym rzędzie jajniki.

O pięknie biustu rozstrzygają następujące elementy: jego ułożenie, jego zwartość (jędrność), objętość, przyleganie do klatki piersiowej, sprężystość skóry. Na ułożenie i kształt piersi może wpływać wadliwa budowa kośćca klatki piersiowej, np. wystające łopatki, zapadnięta klatka piersiowa, jak również niedostatecznie rozwinięte mięśnie klatki piersiowej i pleców.

Opadnięcie piersi może być spowodowane:

•             nadmierną otyłością, a następnie szybkim schudnięciem (np. w czasie ciąży); następuje wówczas nadmierne rozciągnięcie skóry, której stan ma decydujące znaczenie dla kształtu piersi;

•             zmniejszeniem się ilości tkanki tłuszczowej, co wiąże się zarówno z wiekiem, jak z ogólnym stanem zdrowia;

•             zmniejszeniem się gruczołu piersiowego, które jest zjawiskiem fizjologicznym w procesie starzenia się, a może nastąpić przedwcześnie na skutek zaburzeń hormonalnych;

•             nadmiernym rozciągnięciem się powięzi otaczającej gruczoł, co często jest spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, np. w czasie uprawiania sportów, zwłaszcza wyczynowych bez odpowiednio dopasowanego stanika.

Młodej dziewczynie i kobiecie o ładnym biuście można zalecić — w celu utrzymania pięknego kształtu piersi —stosowanie rano i wieczorem wody zimnej, która wzmacnia sprężystość tkanek. Należy ją więc stosować czy to w postaci natrysku, czy zwilżania gąbką lub myjką, ruchami zawsze od dołu ku górze.

Skuteczne są również zimne nacierania wodą z octem (V2 łyżeczki octu na szklankę wody) lub wodą z solą (1/2 łyżeczki soli na litr wody) za pomocą szorstkiej rękawicy. Nacieranie wykonuje się od dołu ku górze i od boków ku linii środkowej ciała. Ruchy te muszą być bardzo łagodne, gdyż łatwo jest uszkodzić delikatną skórę i wrażliwy gruczoł piersiowy.

Po osuszeniu skóry i spłukaniu zwykłą wodą zimną można końcami palców wklepać w każdą pierś nieco kremu lub oliwy. Do wcierania w skórę piersi można używać również soku cytrynowego lub spirytusu kamforowego.

Kobiety dorosłe wieczorem mogą stosować kremy odżywcze zawierające składniki biologicznie czynne (patrz osobny rozdział— str. 63 i 79). Postępowanie powinno być następujące:

•             delikatny automasaż okrężny, aby pobudzić ukrwienie, przez 1—2 minut;   na krótko ciepły okład przy użyciu ręcznika lub rękawicy do mycia; wklepywanie kremu w sposób delikatny, bez uciskania; usunięcie nadmiaru kremu.

Taki zabieg można stosować przez 2—3 tygodnie, 3—4 razy w ciągu roku. Ważna rola przypada ćwiczeniom gimnastycznym, które mają na celu wzmocnienie mięśni pleców i klatki piersiowej. Na zabiegi higieniczne i na ćwiczenia warto przeznaczyć ok. 5 minut dziennie. Ze sportów najlepiej działa pływanie.

Biustonosz należy dobrać odpowiedni, taki, który nie będzie deformował i uciskał piersi. Sprawa doboru biustonosza nie jest jeszcze odpowiednio doceniana przez kobiety. A jest to przecież jedna z najważniejszych części ubioru, decydująca o estetycznym wyglądzie przez wiele późniejszych lat. Ideałem jest biustonosz wykonany na miarę przez dobrą gorseciarkę.

Biustonosz powinien być z materiału przewiewnego, gdyż nadmierne pocenie się delikatnej skóry, np. w biustonoszach z nylonu, wpływa na jej szybsze wiotczenie. W przypadku niedorozwoju piersi u młodej dziewczyny lub kobiety należy zawsze myśleć o zaburzeniach hormonalnych i już wcześnie — w okresie pokwitania — skierować ją do lekarza endokrynologa. Jeśli piersi są rozwinięte, tylko zbyt małe, można stosować wg wskazówek lekarza — indywidualnych w każdym wypadku — zabiegi fizykoterapeutyczne poprawiające ukrwienie: poronienie podczerwone, ciepłe okłady, diatermie, naświetlanie lampą kwarcową itp.

Gdy piersi młodej dziewczyny lub kobiety są zbyt duże, może to zależeć od ogólnej otyłości, a wtedy pewien wynik da kuracja Odchudzająca. Zawsze należy unikać przegrzewania piersi, można stosować zimne i zimne tusze okrężne. Lepszy rozwój mięśni klatki piersiowej i pleców staramy się uzyskać przez gimnastykę i sport. Jeśli u młodej dziewczyny lub kobiety występuje opadnięcie piersi nieznacznego stopnia, przeciwdziałamy temu przez zimną wodą, przez natryski wodą morską, stosowanie miejscowo preparatów biologicznie czynnych (ale nie hormonalnych), które wzmacniają tkanki, wreszcie tak jak i w poprzednich zaleceniach — przez ćwiczenia gimnastyczne rozwijające mięśnie klatki piersiowej i pleców, a ze sportów przede wszystkim przez pływanie.

Przy dużym opadnięciu piersi dobry wynik można uzyskać jedynie przez zabieg chirurgiczny. W czasie ciąży o biust należy dbać specjalnie. W okresie ciąży i karmienia konieczne jest noszenie dobrego ‚ biustonosza, odpowiednio dopasowanego. W czasie trwania ciąży, w miarę zmiany kształtu biustu, może być potrzebne zmienienie stanika. Są również zwolennicy używania stanika w czasie snu, przy czym stanik taki powinien mieć nieco inny fason, bo w pozycji leżącej piersi inaczej się układają.