Pielęgnowanie oczu

Oczy nadają twarzy wyraz. Nawet mimo zaawansowanego wieku nożna zachować „młode spojrzenie”. Nie wystarczy jednak sam makijaż. Piękne oczy to oczy w stanie zdrowia. Zawsze więc należy dbać o dobre oświetlenie przy czytaniu; gdy przy pracy zaczynają boleć oczy, trzeba im dać na chwilę odpocząć, zamykając oczy na kilka minut; pracując kilka godzin, po każdej godzinie przerwać pracę na 2—3 minuty, aby oczy odpoczęły; przed jaskrawym światłem trzeba chronić oczy za pomocą okularów; w drodze do szkoły czy do pracy — w tramwaju czy autobusie — nie należy czytać; należy stale uprawiać gimnastykę oczu i stosować kąpiele oczu. Na występowanie zmęczenia i zaczerwienienia oczu wpływają: przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu z papierosów, zbyt krótki sen, nadużywanie alkoholu, stan przemęczenia i przepracowania.

Gdy oczy są zmęczone, dobrze działają okłady z herbaty. Trochę suchej herbaty należy zalać gotującą wodą, a gdy płatki herbaty nasiąkną, wkłada się je do małych woreczków z gazy i jeszcze ciepłe lub o temperaturze pokojowej przykłada na oczy. Przed zastosowaniem takich okładów trzeba usunąć farbę i tusz z powiek. Do okładów można zastosować również rumianek, który zaparzamy i odstawiamy na kilkanaście minut, lub 2% roztwór kwasu bornego.

Trzeba pamiętać, że wokół oczu dość szybko powstają zmarszczki, na okolice te należy więc zwrócić szczególną uwagę. Do pielęgnowania skóry koło oczu używamy kremu pod oczy, który musi być sporządzony ze szczególnie dobrych surowców. Krem delikatnie wklepujemy opuszkami palców od skroni dc nosa. Trzeba przy tym zwracać uwagę, aby zbyt silnymi rucham nie rozciągać skóry, która jest szczególnie delikatna. Sprawą, której nie należy zaniedbywać, jest gimnastyka oczu. Ma ona na celu wzmocnienie mięśni gałek ocznych. Codziennie powinno się wykonywać kilkanaście ruchów w prawo i w lewo, w górę i w dół, ruchów okrężnych zgodnych z ruchem wskazówek zegara i przeciwnych Takie ćwiczenia gimnastyczne pomagają w utrzymaniu żywotności spojrzenia.

Podobne wpisy